Uluslararası İşbirliği

Dünya Gümrük Örgütüne akredite Bölgesel Köpek Eğitim Merkezi bulunan ülkeler; Almanya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan ve Ukrayna’dır.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bölgesel Köpek Eğitim Merkezi ise Dünya Gümrük Örgütüne akredite 10. Eğitim Merkezi olarak hizmet verecektir.
Gümrüklerde dedektör köpek kullanımına ilişkin bilgi ve tecrübe değişiminin sağlanması ve bu yöntemle iyi uygulama örneklerinin tespit edilmesi amacıyla dünya uygulamalarını yakından takip eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, uluslararası yarışmalara ve toplantılara katılım sağlamak ve çalışma ziyaretleri düzenlemek suretiyle dedektör köpek ve idareci kapasitesini geliştirmeyi hedeflemektedir.
Bu kapsamda;
  • 2012’de European Customs Sports Association tarafından düzenlenen yarışmaya katılım sağlanmıştır.
  • Narkotik Dedektör Köpek İdarecisi ve Dedektör Köpeği Temel Eğitimi Programına 27 Nisan-01 Mayıs 2015 tarihleri arasında Azerbaycan Gümrük İdaresi ve 04-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Macaristan Gümrük İdaresi yetkililerince katılım sağlanmıştır.
  • Narkotik Dedektör Köpek İdarecisi ve Dedektör Köpeği Kurs Programına 21-25 Kasım 2016 tarihleri arasında Macaristan Gümrük İdaresi yetkililerince katılım sağlanmıştır.
  • Customs 2020 çerçevesinde Kuusamo/Finlandiya’da düzenlenen Dedektör Köpek Birim Ağı Başlangıç Toplantısı’na 20-23 Mart 2017 tarihleri arasında katılım sağlanmıştır.
  • Dedektör Köpek İdarecilerince Frankfurt ve Hamburg Havalimanlarına inceleme ziyareti gerçekleştirilmiştir.
  • Gümrük kontrollerinde köpek timlerinin kullanımı konusunda uluslararası tecrübe kazanılması amacıyla uyuşturucu, silah ve mühimmat ile sigara ürünleri aramada uzman üç köpek ile 11-12 Mayıs 2017 tarihlerinde Ukrayna’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Köpek Timi Yarışması'na katılım sağlanmıştır. Narkotik branşında 12 köpek arasında 4. çay-tütün branşında 10 köpek arasında 7. olunmuştur.
  • Muhafaza Kapasitesinin Geliştirilmesi AB Projesi tedarik bileşeni kapsamında dedektör köpek temini, eşleştirme bileşeni kapsamında ise dedektör köpek eğiticisi ve idarecisi yetiştirilmesi öngörülmektedir.