Köpek Eğitim Merkezi

Günümüzde küresel bir tehdit haline gelen terörizmin en önemli finansman kaynaklarından olan uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı ile mücadelede kullanılan başlıca enstrümanlardan biri dedektör köpeklerdir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca dedektör köpekler kara sınır kapıları, deniz limanları, havalimanları ile uluslararası kargo ve posta işleme merkezlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
Gümrük idarelerimizde dedektör köpekler ilk olarak 2000’li yılların başında narkotik alanında kullanılmaya başlanmıştır. Her geçen yıl artan sayıları ile dedektör köpek ve idarecilerinin eğitimlerinin günümüz teknolojileri kullanılarak etkin ve verimli şekilde yürütülmesi amacıyla Köpek Eğitim Merkezi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü uhdesinde Ankara’da faaliyete geçmiştir. Dedektör köpek ve idarecilerinin eğitimleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının alanında tecrübeli ve yetkin uzman kadrosu tarafından yerine getirilmektedir.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Köpek Eğitim Merkezi, Dünya Gümrük Örgütü nezdinde “Bölgesel Köpek Eğitim Merkezi” olarak akredite edilmiştir. Bu sayede, ülkemizin bölge ülkeleriyle ilişkilerinin geliştirilmesine, uyuşturucu ile uluslararası mücadele edilmesine, işbirliğinin artırılmasına ve bölge ülkeleri arasında ilişkilerin güçlendirilmesine önemli katkılar sağlanacaktır. Son derece modern, günün koşullarına uygun ve çok amaçlı olarak tasarlanan Köpek Eğitim Merkezi, dedektör köpeklerin yetiştirilmesi, bakımı ve eğitimi ile dedektör köpek idarecilerinin eğitimi için gerekli tüm teknik altyapı ve personel kapasitesine sahiptir.

I-FİZİKİ KAPASİTE

Eğitim Binaları: 22.000 m²’lik bir alana kurulu olan Merkez’de, teorik derslerin verildiği sınıflar ve pratik eğitimler için kullanılan kapalı ve açık simülasyon alanları mevcuttur.
 
 
Köpek Eğitim Merkezi Eğitim Alanı,
 • 3 adet Sınıf
 • E-eğitime yönelik bilgisayar odası
 • Konferans Salonu
 • Eğitmen Binası
 • 3600 m²’lik Kapalı Simülasyon Alanı
 • 400 m²’lik Açık Simülasyon Alanı
 • 3000 m²’lik Pentatlon Alanı
 • 1000 m²’lik Yavru Pentatlon Alanı’ndan oluşmaktadır.
Açık ve kapalı simülasyon alanlarında, dedektör köpeklerin gümrüklü sahalarda karşılaşabilecekleri kaçakçılık senaryolarına hazırlanmaları için eğitim çalışmaları yürütülmektedir.
Sosyal Tesis: Sosyal tesis, dedektör köpek eğitim programları veya uluslararası işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen eğitim ve seminerler süresince uzun süreli konaklama ihtiyacını karşılayacak altyapıya sahiptir.
Sosyal Tesis;
 • 30’u standart oda, 4’ü suit oda olmak üzere 64 yatak kapasiteli Misafirhane
 • Fitness Salonu
 • Dinlenme Alanları
 • Gezi Alanları
 • Kafeteryadan oluşmaktadır.
Köpek Barınakları: Dedektör köpeklerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek donanıma sahip 22’si yavru olmak üzere 94 adet köpek barınağı mevcuttur. Ayrıca 12 adet karantina ve 4 adet doğumhane barınağı da hizmet vermektedir.


Veterinerlik: Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitim dönemi boyunca dedektör köpeklerin rutin kontrollerinin gerçekleştirilmesi, eğitime hazırlanması ve sağlık probleminin tedavi edilmesi amacıyla hizmet veren, her türlü tıbbi donanıma ve ileri teknoloji cihazlara sahip tam teşekküllü bir Veterinerlik mevcut olup 3 veteriner görev yapmaktadır.
 


 
II-BEŞERİ KAPASİTE

Köpek Eğitim Merkezi’nde Gümrük Muhafaza personeli arasından seçilen, hem dedektör köpeklerin hem de dedektör köpek idarecilerinin seçimleri ve eğitimlerinden sorumlu Uzman Eğitmen, Eğitmen, Eğitmen Asistanının yanı sıra idari personel görev yapmaktadır.