Dedektör Köpekler


Narkotik Dedektör Köpekler
Gümrük kontrollerinde en çok faydalanılan tür olan narkotik dedektör köpeklerin sayısı her yıl artmaktadır. Köpeklerden; afyon türevleri, esrar, kokain başta olmak üzere tüm doğal uyuşturucular ile ecstasy, amfetamin tipi uyuşturucular ve sentetik esrar olmak üzere birçok sentetik uyuşturucunun tespitinde faydalanılmaktadır.Çay-Tütün Dedektör Köpekleri
2010 yılında Türkiye’de ilk defa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetiştirilmeye başlanan çay-tütün köpekleri, ülkeye kaçak yollardan sokulmaya çalışılan çay ile başta sigara, puro, nargile tütünü, olmak üzere tütün mamullerinin tespit edilmesinde önemli katkı sağlamaktadır.                                                          

Silah-Mühimmat-Patlayıcı Dedektör Köpekleri
2009 yılında yetiştirilmeye başlanan Silah-Mühimmat-Patlayıcı Dedektör Köpekleri Doğu ve Güneydoğu Sınır Kapıları ile limanlar başta olmak üzere silah ve patlayıcı madde tespitinde önemli destek sağlamaktadır.

Asayiş Devriye Köpekleri
2017 yılı içinde Doğu ve Güneydoğu Sınır Kapılarında ferdi ve toplumsal asayiş olaylarına müdahalede kullanmak amacıyla yetiştirilmeye başlanan asayiş ve devriye köpekleri idarecileri ile beraber taşrada görevlerine başlamıştır.